(03)-8171-500 OŠ Šmarje pri Jelšah, Vegova ulica 26, 3240 Šmarje pri Jelšah info@os-smarje.si
Select Page

Jesen na naši podružnični šoli Kristan Vrh je bila polna pestrega dogajanja, ki je povezovalo naravo, gibanje, raziskovanje in ustvarjanje. Učenci so skozi različne dejavnosti spoznavali lokalno okolje, tradicijo in naravne danosti.

Jesenske dni smo začeli s športnim dnem, kjer so učenci ob pohodu po Kristan Vrhu raziskovali naravo in se naužili svežega zraka. Ob poti so opazovali spreminjanje narave v jesenskem času in uživali v prelepih razgledih.

Prvošolce je obiskal policist in jim podelil rumene rutice.

Učenci 1. in 2. razreda so obiskali Olimje, kjer so najprej raziskali zgodovinsko staro lekarno. Na zeliščnem vrtu so prepoznavali zdravilne rastline, nato pa obiskali čokoladnico, kjer so izvedeli, kako nastaja čokolada in čokoladni izdelki. Seveda ni manjkala tudi pokušina sladkih dobrot. Pot so nadaljevali na Jelenov greben, kjer so hranili jelene in se ob koncu posladkali s sladoledom.

Učenci so se na šolskem krosu pomerili v teku. S svojim trudom in vztrajnostjo so dokazali, da zmorejo veliko, in ob tem razvijali vzdržljivost ter športni duh.

Tretješolci in četrtošolci so raziskovali jesenske okuse na naravoslovnem dnevu, kjer so kuhali marmelado, pekli biskvit z jabolki in pripravljali čežano. Ob tem so se naučili veliko o predelavi sadja ter pomenu domače priprave jedi.

Prvošolci in drugošolci so v okviru projekta LEAF – Znanje o ekosistemih in gozdovih del naravoslovnega dne preživeli v gozdu. Začeli so z gozdno meditacijo, kjer so prisluhnili naravi in se povezali z njenim ritmom. Pred odhodom v gozd so si ogledali knjige o gozdu, rastlinah in živalih ter se pogovorili o pomembnosti varovanja narave. V gozdu so raziskovali ekosisteme, nabirali plodove, opazovali različne vrste dreves in njihove značilnosti ter poslušali zgodbe, ki jih pripovedujejo drevesa. Učenci so spoznavali, kako pomembno vlogo ima gozd v naravi in kako vpliva na kakovost našega življenja. Vsak si je izbral svoje drevo, ga podrobno opazoval in s tem še bolj poglobil razumevanje o raznolikosti in pomenu dreves.

Prvošolci in drugošolci so imeli naravoslovni dan z naslovom “Živim zdravo”. Drugošolci in četrtošolci so ta dan opravili sistematski pregled, prvošolci pa so medtem pekli zdrave piškote in poslušali meditacijsko pravljico, ki je v njih prebudila umirjenost in pozitivno energijo. Na koncu jih je obiskala medicinska sestra, ki jim je predstavila pomen skrbi za zdravje ter jih poučila o pomembnosti zdravega načina življenja.

Tretješolci in četrtošolci so na eko dnevu raziskovali pot mleka od krave do končnega uporabnika. Naučili so se, kako mleko prehaja skozi različne procese, izdelali skuto in poskusili mlečne izdelke. Ob tem so pripravili tudi plakat.

Knjižničarka nas je obiskala in učence spodbudila k branju ter jih popeljala v svet zgodb in domišljije.

Petošolci so uspešno opravili kolesarski izpit, s čimer so pokazali svoje prometno znanje ter se naučili varne in odgovorne vožnje s kolesom.

Sodelujemo v projektu Naša mala knjižnica, kjer učenci prek literature razvijajo bralne navade, ustvarjajo in širijo svoja obzorja.

Letos smo ponovno obeležili tradicionalni slovenski zajtrk, kjer so učenci uživali v domačih, lokalno pridelanih dobrotah: kruhu, maslu, medu, mleku in jabolku. Ob tej priložnosti nas je obiskala čebelarka, ki je učencem predstavila življenje čebel in pomen čebelarstva za naravo in človeka. Učenci so z zanimanjem prisluhnili njenim zgodbam ter spoznali, kako pomembno je ohranjanje čebel za našo prihodnost.Učenci so ob tradicionalnem slovenskem zajtrku ustvarjali na temo čebel in njihovega pomena za naravo ter človeka. Petošolci so ta dan imeli naravoslovni dan, kjer so še posebej spoznavali zdrav način življenja. Obiskala jih je medicinska sestra.

Jesenski dnevi na naši šoli so bili navdihujoči in polni čudovitih trenutkov, ki so nas povezali z naravo, tradicijo in skupnostjo. Veselimo se novih izzivov in doživetij, ki nas čakajo v prihajajočih mesecih!

Dostopnost