»Na kmetiji je lepo,

ija ija o,

koruzo radi ličkamo,

ija ija o.

V petek, 22. 9. 2023, smo bili učenci in učiteljice POŠ Sveti Štefan še posebej aktivni. Zjutraj smo skupaj z vzgojiteljicami in otroki iz vrtca tekli ob dnevu slovenskega športa. Najprej smo se na igrišču malo razgibali in ogreli, nato pa smo pretekli določeno razdaljo po cesti skozi gozd.

Po kosilu smo se na povabilo naše kuharice Dragice Pintar odpravili peš na njihovo kmetijo v bližini šole, kjer nas je pričakal gospodar in velik kup koruze. Učiteljici Silva in Marta sta nam razložili, kako so v njuni mladosti ličkali (kožuhali) koruzo in kakšen praznik je bil to za ljudi. Prikazali sta nam postopek ličkanja in pojasnili pravila, nato pa smo zavihali rokave in se lotili dela. Učenci so pridno ličkali koruzo ter zraven tudi kakšno zapeli in zares uživali. Med kupom koruze je pridne ličkarje čakal tudi kakšen manjši posladek. Učenca 4. razreda Tijan in Anže sta nam za popestritev tudi zaigrala na harmoniko. Nekateri učenci so se s tem običajem prvič srečali in povedali, da jim je bilo delo zanimivo. Učencem smo želeli predstaviti pomen ljudskih običajev in ohranjanje naše kulturne dediščine. Po končanem delu so nas gostitelji prijetno pogostili in nato smo se vrnili peš nazaj do šole.