V sredo popoldne, 15. 1. 2020, je v Kulturnem domu Šmarje pri Jelšah potekalo strokovno srečanje na temo duševnega zdravja otrok, in sicer ob projekciji filma 100 kilogramov do zvezd. Posvet je bil organiziran v okviru projekta Filmska osnovna šola, ki na OŠ Šmarje poteka že tretje leto. Letos so se nam, učiteljem OŠ Šmarje pri Jelšah s podružnicami, na posvetu pridružili tudi strokovni delavci osnovnih šol UE Šmarje pri Jelšah, in sicer OŠ Kozje, Lesično, Bistrica ob Sotli, Podčetrtek, Rogatec, I., II. in III. OŠ Rogaška Slatina in Glasbene šole Rogaška Slatina. Tako se je posveta udeležilo kar 230 učiteljev oz. strokovnih delavcev. Najprej smo prisluhnili predavanju otroške psihiatrinje dr. Anice Mikuš Kos, ki je spregovorila o sestavinah duševnega zdravja, o dejavnikih tveganja, o varovalni vlogi šole ter varovalnih dejavnikih, ki preprečujejo negativne odgovore otrok in mladostnikov na ogrožajoče vplive. Sledil je ogled francoskega filma 100 kilogramov do zvezd. To je izredno sočuten film, ki odraščajoče opogumi za pobeg pred družbenimi normami, da lahko sledijo svojim sanjam, vse tja do občutka breztežnosti. Zgodba govori o mladi Lois, ki je strastna raziskovalka vesolja in si želi postati astronavtka. Ker pa nima športnega telesa, ji učitelj namigne, da ima bolj malo možnosti. Lois pretirava s hujšanjem in si resno ogrozi zdravje. Namesto da bi jo oče peljal na astronavtsko tekmovanje, tako pristane v bolnišnici. Vztrajnosti za izdelavo eksperimenta, ki ga bo predstavila na tekmovanju v Toulousu, pa ji tudi v bolnici ne zmanjka, ravno nasprotno. Lois in njene nove prijateljice pobegnejo ter se odpravijo na dvodnevno pot do Toulousa. Po ogledu pa je dr. Robi Kroflič vodil razgovor o filmu, glavnih motivih, simboliki, in se navezoval na povedano v prvem delu posveta.
V duhu besed pionirke slovenske filmske vzgoje ge. Mirjam Borčić, da naj »film potrka na srce in zaposli razum«, smo posvet zaključili nekaj po 20. uri zvečer.